MARIHUANA I JEJ DWA OBLICZA > ARS VITAE TERAPIA UZALEŻNIEŃ WARSZAWA

marihuana narkotyk

Dwa oblicza Marihuany

Marihuana nazywana jest narkotykiem miękkim. Teoretycznie, nie uzależnia fizycznie. Uważana jest za powszechny „rekreacyjny” narkotyk: poprawiający nastrój, rozluźniający, wyostrzający odczucia związane ze słuchaniem muzyki, doznaniami seksualnymi, czy smakowymi. Marihuana nazywana jest różnie – gandzią, trawą, ziołem, maryśką.

Bazową substancją psychoaktywną tego narkotyku jest THC. W zależności od sposobu zażywania,  rekreacyjnego lub medycznego – marihuana ma odmienny wpływ na organizm. W odpowiednim składzie i dawce –  poprawia apetyt, redukuje ciśnienie śródgałkowe, rozkurcza mięśnie, rozszerza oskrzela. Tak działa marihuana lecznica, a co z marihuaną, którą możemy pozyskać z nielegalnych źródeł? Czy ma takie same właściwości?

PASTYLKI, TABLETKI, SUSZ, OLEJ – KILKA SŁÓW O MARIHUANIE

Marihuanę, jeszcze do niedawna, kojarzono z używką, która pomaga poznać i docenić przyjemność. W Polsce, marihuanę możemy znaleźć na aptecznych pólkach, jest ona również uprawiana w nielegalnych warunkach naturalnych lub w szklarniach.

Hodowla i posiadanie marihuany jako używki jest uważane za przestępstwo. Natomiast w krajach, takich jak Holandia czy Szwajcaria, posiadanie konopi indyjskich w określonej dawce jest całkowicie legalne.

Można wyróżnić inne postacie konopi indyjskiej, jest to między innymi: olej haszyszowy, haszysz, THC syntetyczne w postaci tabletek lub pastylek. Jak poznać marihuanę z wyglądu? Przypomina zasuszoną, złączaną ze sobą natkę pietruszki. Haszysz ma wygląd brązowych lub ciemniejszych kulek lub kostek.

Efekty działania marihuany można uzyskać w zależności od: wielkości dawki, właściwości i jakości THC, stanu emocjonalnego osoby zażywającej, drogi użycia.Konopie zawierają w sobie wiele aktywnych biologicznie substancji.

MARIHUANA – DROGOCENNE ZIOŁO CZY PODSTĘPNE UZALEŻNIENIE?

Marihuana w postaci używki, jak i marihuana medyczna mają jednakowe źródło – wytworzone są z konopi indyjskich. Różni je przede wszystkim odmiana rośliny oraz stosowana proporcja. Skład leków z marihuany jest kontrolowany i przebadany. Nie mamy wówczas ryzyka, że lek jest czymś zanieczyszczony lub pochodzący z nielegalnego źródła.

Możemy być również pewni, że dawka substancji aktywnych jest odpowiednio wyznaczona i przemyślana. Marihuana medyczna ma zastosowanie między innymi w leczeniu: chronicznego bólu, astmy, jaskry, chorób i zaburzeń neurologicznych, chorób jelita grubego.

Co w przepadku zażywania marihuany z niezbadanego źródła? Taka używka może za sobą nieść wiele niebezpieczeństw. Do skutków palenia nielegalnej marihuany zalicza się:

 • modyfikacja percepcji czasu,
 • zmiana obrazu ciała,
 • spadek kontroli,
 • senność,
 • wzmożone uspokojenie,
 • osłabienie pamięci,
 • zaburzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
 • zaburzenie koncentracji uwagi,
 • opóźnienie reakcji,
 • zmniejszenie sprawności psychofizycznej,
 • przyspieszone tętno,
 • ból głowy,
 • gorączka,
 • wzrost ciśnienia,
 • obniżony nastrój,
 • wyduszenie błon śluzowych,
 • rozszerzenie oskrzeli.

Przeżycia te mogą być przeplatane dobrym samopoczuciem, zawyżoną samooceną, euforią, napadami śmiechu, odprężeniem, wyostrzeniem zmysłów i przeświadczeniem o lepszym rozumieniu świata. Niestety, zażywanie „rekreacyjnej” marihuany może doprowadzić do psychozy intoksykacyjnej lub syndromu amotywacyjnego.

Psychoza intoksykacyjna występuje po zatruciu marihuaną i objawia się omamami wzrokowymi, słuchowymi, gonitwą myśli, urojeniami prześladowczymi, niepokojem, strachem, poczuciem dezorientacji i zagubienia, bezsennością, depersonalizacją i derealizacją. Objawy te zwykle mijają po paru dniach, jednak często zdarza się, że jest konieczna wizyta u specjalisty.

CZYM JEST BRAK MOTYWACJI (ABULIA)?

Jest to ograniczenie zdolności podejmowania decyzji, realizacji planów i ustalonych celów. Abulii towarzyszy zmniejszony napęd psychoruchowy – brak chęci do wstania z łóżka, wykonywania codziennych czynności, realizowania pasji.

Brak działania pogarsza nastrój osoby z syndromem, co pośrednio wpływa na utrzymywanie bierności. Abulia jest charakterystyczna dla takich chorób i zaburzeń jak: depresja, nerwica, schizofrenia, uzależnienia.

Badania wskazują na fakt, że syndrom amotywacyjny pojawia się znacznie częściej u osób uzależnionych od marihuany, niż u np. alkoholików. Syndrom ten utrzymuje się nieprzerwanie przez jakiś czas po odstawieniu narkotyku, dlatego wymaga natychmiastowej terapii.

Abulia nie dotyczy wszystkich palących marihuanę, jednak występuje zwłaszcza u osób, które palą w sposób ciągły przez kilka lat. Syndrom amotywacyjny objawia się w dwojaki sposób:

 • u palących marihuane okazjonalnie – nagła zmiana planów po zażyciu narkotyków, zmiana koncepcji związanej z życiem towarzyskim, sportem, aktywnością, na rzecz samotności, pozostania w domu, pozornej relaksacji – bierności.
 • u palących marihuanę przewlekle – zmiana priorytetów, brak zainteresowania pasjami, hobby, które były bardzo atrakcyjne przed rozpoczęciem palenia marihuany. Niemożność realizacji planów , skupianie się na narkotyku, inicjowanie spotkań towarzyskich z włączeniem narkotyku, ciągłe myśli o paleniu i sposobach, dzięki którym można zdobyć THC.

Dla osoby uzależnionej marihuana jest priorytetem, napędem do działania, wysiłku, powodem do organizacji i poświęcenia czasu.

Marihuana wzbudza kontrowersje. Z jednej strony, jest nieocenionym lekiem na wiele chorób, jednak z drugiej strony – jeszcze do niedawna zakazanym narkotykiem. Warto pamiętać, że roślina ta hodowana w celach medycznych ma odmienny skład od tej, którą sprzedaje się w celach odurzających, narkotycznych.

Marihuana nie uzależnia fizycznie, uzależnia psychicznie . Człowiek uzależnia się od jej narkotycznego działania, relaksacji, a nawet samej czynności palenia. Uświadomienie sobie problemu to wielki sukces.

Świadomość sama nie wystarczy. Całkowite uwolnienie od marihuany, wiaże się z konsultacją terapeutyczną i wdrożeniem terapii uzależnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Ars Vitae. Wdrożenie strony - 13design