Leczenie Lekomanii

Leczenie lekomanii – terapia uzależnienia od leków.

Leczenie lekomanii to jeden z najtrudniejszych procesów terapeutycznych

Uzależnienie od leków inaczej lekomania, to nic innego, jak patologiczna zależność chorego od leków. Efekt działania bardzo często jest zbliżony do stanu odurzenia jaki osiągają narkomani, ale problem uzależnienia jest w tym przypadku znacznie bardziej skomplikowany:

  • Po pierwsze – leki, które uzależniają są legalne a zdobycie recepty łatwiejsze niż znalezienie dilera.
  • Po drugie – leki są znacznie tańsze od narkotyków, przez co lekomanom udaje się łatwiej ukryć powstałe dziury budżetowe.
  • Po trzecie – zażywanie leków zawsze można wytłumaczyć chorobą, bezsennością, stanami depresyjnymi, problemami w pracy, nerwicą.

Leczenie lekomanii – terapia jest trudna, ale niezbędna

Leczenie lekomanii to długotrwały proces. Objawy zauważane są zwykle w momencie kiedy uzależnienie osiąga wysoki poziom zaawansowania. Chorzy świetnie maskują się ze swoją słabością i często przez długie lata nie wysyłają żadnych sygnałów ostrzegawczych mogących świadczyć o problemie uzależnienia od leków. Największy potencjał uzależniający wykazują leki psychoaktywne, dlatego wśród pacjentów podejmujących terapię dla lekomanów nadzwyczaj często znajdują się ludzie leczący w przeszłości depresję, nerwice czy zaburzenia osobowości.

Przeszkody w leczeniu lekomanii

To, co dla lekomanów jest zdecydowanie najtrudniejsze to prawda. Kiedy dotrze do nich świadomość, że ich największa tajemnica, czyli słabość do leków, ujrzała światło dzienne włączają wszystkie znane im mechanizmy obronne. Gdy jednak również one zawodzą pojawia się pierwsze załamanie i chęć przerwania leczenia.

Na początku większość chorych stara się znaleźć skuteczny substytut dla zażywanych dotąd leków. Część z nich decyduje się sięgnąć po narkotyki, pozostali biorą cokolwiek wierząc, że zadziała na nich efekt placebo. W końcu jednak przychodzi moment spojrzenia prawdzie w oczy. Następuje zespół abstynencyjny, który powoduje nie tylko dolegliwości psychiczne, ale i psychosomatyczne. Wśród klasycznych symptomów wyróżnić można: drżenie mięśni, otępiałość, permanentna senność, apatia, bóle głowy, skłonność do agresji, społeczna degradacja czy obojętność emocjonalna. W takich momentach niezastąpioną pomocą obok terapeuty może okazać się także psychiatra.

Trzecia trudność to odzyskanie zdolności trzeźwego myślenia i idąca za tym wizja dożywotniego życia bez niektórych  leków. Leczenie lekomanii a w konsekwencji znalezienie nowego celu, sensu życia i motywacji do działania pozwalają się z tym jednak skutecznie uporać i dlatego właśnie tak ważne jest podjęcie terapii uzależnień, w czasie której chory będzie mógł zawsze liczyć na obecność doświadczonego i obiektywnego terapeuty uzależnień dającego wsparcie i odpowiedź na trudne pytania.

Z lekomanii można się wyleczyć!

Czy warto wierzyć, że uda się wrócić do normalności i wieść takie życie jak dawniej – bez leków? Z całą pewnością warto walczyć o życie, bo leki mogą w jednym momencie je odebrać. Nie warto natomiast się oszukiwać, bo życie już nigdy nie będzie takie samo. Nawet jako abstynent, który wygra walkę z nałogiem, mimo towarzyszącego Ci uczucia wygranej czasem będziesz miał chwile zwątpienia i słabości, bo na Twoich barkach już do końca życia ciążyć będzie życiowy etap trwania w nałogu. Wówczas pomoże Ci tylko doświadczenie jakie udało Ci się zdobyć, silna wola i świadomość tego, co osiągnąłeś odkąd zerwałeś z dawnymi przyzwyczajeniami.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Ars Vitae. Wdrożenie strony - 13design