Leczenie Uzależnienia od Internetu

Uzależnienie od internetu a terapia

W dobie globalnej komputeryzacji problem uzależnienia od internetu stał się behawioralną chorobą cywilizacyjną, na którą dajemy swoje społeczne przyzwolenie – leczenie uzależnienia od internetu jest odpowiedzią na problem. Dziś wszystko, czego na co dzień potrzebujemy do zaspokojenia konsumenckich potrzeb dostępne jest w sieci.

Skąd się bierze uzależnienie od internetu?

Nowoczesne technologie to nasze błogosławieństwo i przekleństwo jednocześnie

Korzystanie z Internetu i nieograniczone wręcz możliwości jakie za tym idą sprawiają, że ani my sami, ani osoby z naszego otoczenia nie są w stanie dostrzec kiedy przekraczamy granicę uzależnienia wymagającego leczenia. Co gorsza, od komputerów i zyskujących coraz większą popularność urządzeń mobilnych uzależniają się nie tylko dorośli, ale także nieświadome zagrożenia dzieci i młodzież. Kiedy konieczna jest interwencja? Do kogo kierowana jest terapia leczenia uzależnienia od internetu? W jaki sposób przebiega i do jakich celów dąży?

Objawy uzależnienia od internetu:

Czy leczenie uzależnienia od internetu jest Ci potrzebne, odpowiedz sobie szczerze na te pytania:

  1. Czy potrafisz przynajmniej jeden dzień funkcjonować bez dostępu do sieci?
  2. Czy nie czujesz się przytłoczony obecnością innych osób, gdy jesteś na zakupach?
  3. Czy automatycznie reagujesz szukaniem odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w wyszukiwarce ?
  4. Czy jesteś w stanie pracować bez dostępu do sieci?
  5. Czy potrafisz znaleźć inną, niż sieć internetowa, drogę do kontaktowania się ze znajomymi?

Niestety, nie da się jednoznacznie określić kiedy granica pomiędzy normalnym użytkowaniem sieci internetowej od uzależnienia zostaje przekroczona. Podobnie jak w przypadku innych nałogów behawioralnych granica ta jest indywidualna dla każdego człowieka i wpływa na nią ogrom czynników, na przykład warunki pracy. Terapia jest więc kierowana do każdego, kto podejrzewa, że nie jest już w stanie prowadzić normalnego życia bez internetu. Leczenie powinni podjąć wszyscy ci, którzy odczuwają problem z prowadzeniem zwyczajnej, realnej rozmowy z innymi a także ci, którzy nie mogą odnaleźć się w miejscach publicznych odczuwając w nich nadmierny stres i wpadając w ataki paniki.

Jak wygląda leczenie uzależnienia od internetu?

Leczenie uzależnienia od internetu ma na celu stworzenie w psychice chorego wyraźnej granicy pomiędzy normalnym zachowaniem a zachowaniem patologicznym związanym z niewłaściwym korzystaniem z sieci. W tym celu należy opracować szereg zasad, które będziesz musiał stopniowo wdrażać w codzienne życie. Mowa tu między innymi o:

  • wyznaczeniu konkretnych godzin przeznaczonych na surfowanie po sieci,
  • korzystaniu z komputera w obecności innych osób,
  • ustawieniu komputera w miejscu nieodosobnionym od reszty domowników itd.

Uzależnienie od internetu może przybierać różne formy. Jedni stają się nałogowymi erotomanami, którzy czując się w sieci anonimowo starają się spełniać swoje skryte fantazje, inni odczuwają nadzwyczaj silną chęć aktywnego udzielania się na forach internetowych, kolejni znów są uzależnieni od internetu w sposób bardziej uogólniony, spędzają wolny czas na surfowaniu po sieci bez konkretnego celu, dla zabicia nudy. Istotą leczenia uzależnienia od internetu jest więc określenie konkretnej słabości uzależnionego, znalezienie jej źródła i ustalenie sposobu skutecznej pracy nad nią.

Chcesz sobie pomóc, zgłoś się do dobrego i doświadczonego terapeuty uzależnień

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Ars Vitae. Wdrożenie strony - 13design