Leczenie Współuzależnienia
Współuzależnienie – problem który dotyka całej rodziny
Jeśli w Twojej rodzinie występuje problem z uzależnieniem, być może sam potrzebujesz pomocy w postaci terapii współuzależnień.
Dlaczego rodziny alkoholików, narkomanów czy hazardzistów nie zgłaszają się na terapię, leczenie współuzależnienia? Boją się przyznać, że również noszą na sobie ciężar uzależnienia? Dlaczego tak trudno zrozumieć, że podświadomie poddają się nałogowym mechanizmom obronnym matki/ojca/dziecka. Dlaczego wciąż upierają się przy swoim zdaniu twierdząc, że „to on jest chory, nie ja”. I dlaczego tak trudno jest im znaleźć w sobie siłę do podjęcia terapii dla współuzależnionych? Czym jest współuzależnienie?
Współuzależnienie i terapia to nie powód do wstydu!
Jeżeli w Twojej rodzinie występuje problem uzależnienia powinieneś lepiej przyjrzeć się swojemu zachowaniu i temu w jaki sposób interpretujesz chęć niesienia pomocy bliskiej ci osobie. Czy to, co robisz, aby ułatwić jej powrót do normalnego funkcjonowania jest mądre i świadome?
- Czy wbrew swoim przekonaniom nie zwiększasz tak naprawdę komfortu picia/ brania narkotyków/ grania?
- Czy nie szukasz usprawiedliwień i nie starasz się za wszelką cenę ukrywać problemu uzależnienia przed światem zewnętrznym?
- Czy nie bierzesz na siebie obowiązków uzależnionego, aby go odciążyć i pozwolić mu skupić się na walce ze swoimi słabościami?
- Czy robisz cokolwiek, aby uświadomić mu wagę problemu z jakim przyszło mu się zmierzyć?
- Czy tak naprawdę nie pozwalasz choremu wykorzystywać swojej lojalności i oddania?
- Czy w całej tej sytuacji nie zapomniałeś o sobie, swoich marzeniach, celach, potrzebach?
- Czy pamiętasz, że wokół Ciebie są również inni, równie bardzo potrzebujący Twojej uwagi, skupienia, obecności (na przykład dzieci)?
Co może dać Ci terapia współuzależnień?
- Pierwszym i jednocześnie najważniejszym celem terapii dla osób współuzależnionych jest prawidłowe zdefiniowanie choroby. Niezwykle istotnym jest, aby każdy kto na co dzień mierzy się z nałogiem występującym w rodzinie wiedział jakie konsekwencje niesie za sobą trwanie w zależności i nie podejmowanie właściwej pracy nad nią.
- Doświadczony w kontakcie z uzależnionymi i ich bliskimi dobry terapeuta uzależnień wyjaśni w jaki sposób chorzy potrafią bronić się przed próbą wyleczenia ich z nałogu, w czytelny sposób pokaże które z zachowań są naturalne a które stanowią jedynie wyuczony mechanizm obronny mający na celu zwiększenie komfortu picia/ zażywania narkotyków/ uprawiania hazardu itp.
- Leczenie współuzależnienia sprawi, że rodzina uzależnionego podczas terapii zrozumie także swoje błędy, zobaczy jakich zachowań musi unikać, aby nie uwikłać się w chorobę zamykając sobie drogę do prowadzenia normalnego życia, realizowania marzeń, celów i planów.
Uzależnieni niezwykle często czując oddanie swoich bliskich zaczynają nimi manipulować. Robią to nieświadomie, ponieważ kieruje nimi nadzwyczaj silny do pokonania nałóg. Kiedy mąż pije, żona na początku nie zauważa problemu i sama przynosi mu alkohol, później odczuwając poczucie winy stara się usprawiedliwiać jego wybryki, przestaje skupiać się na dzieciach i obowiązkach domowych, stara się za wszelką cenę namówić męża do trzeźwości i nie potrafi wyegzekwować od niego podjęcia leczenia uważając, że jest na tyle silny, żeby uporać się z tym samodzielnie.
Mężowie alkoholiczek z kolei mają tendencję do niezauważania problemów żony. Czasami nawet wykorzystują chorobę kobiety do osiągania własnych profitów. Takie zachowania, choć wydają się nieludzkie, również są oznaką kouzależnienia wymagającego pomocy specjalisty.
Terapia i leczenie dla współuzależnionych przełamuje wszystkie tabu życia z uzależnionym.
Czego dowiesz się na terapii dla osób współuzależnionych?
- dlaczego nie możesz ukrywać przed światem problemu uzależnienia;
- kiedy granica między słabością a nałogiem zostaje przekroczona;
- w jaki sposób rozmawiać z uzależnionym, aby uświadomić mu, że
- musi zacząć się leczyć;
- jak budować relacje z chorym, które będą oparte na wsparciu, ale nie poprawią jednocześnie komfortu trwania w nałogu;
- jakie oznaki sugerują, że granica Twojego własnego bezpieczeństwa psychicznego została przekroczona i przyszła pora powiedzieć „stop”,
- jak z problemem uzależnienia w rodzinie poradzili sobie inni uczestnicy terapii dla osób współuzależnionych, jaka historia kryje się za ich życiem, z jakimi rozterkami musieli się mierzyć i co spowodowało, że znaleźli w sobie powód do podjęcia leczenia
- dlaczego nie możesz brać na siebie winy za uzależnienie męża/żony czy swojego dziecka.
Leczenie współuzależnienia prowadzone jest przez doświadczonego dobrego terapeutę uzależnień, który pomoże Ci spojrzeć na swoje życie z zupełnie innej perspektywy. Będziesz mógł samodzielnie odkryć błędy, które dotąd zostały popełnione. Zobaczysz na czym musisz się skupić i zadasz wszystkie pytania, na które dotąd nie udało Ci się znaleźć odpowiedzi.
Mimo uzależnienia w końcu będziesz mogła lub mógł w pełni cieszyć się życiem i łatwiej będzie Ci wyciągnąć pomocną dłoń do uzależnionego, wspierając go mądrze i skutecznie.