Pokonać lęk przed terapią grupową

Czy pojawia Wam się lęk przed terapią grupową. Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Was.

Lęk związany z terapią grupową dotyczy większości osób uzależnionych. Boją się oni z różnych powodów, ale bez względu na przyczynę warto walczyć by wygrać zdecydowanie więcej, niż sam udział w terapii. Dowiedz się czego najczęściej boją się osoby uzależnionej oraz jak wielkie znaczenie ma pokonanie tych lęków w całym procesie terapii.

CZEGO BOISZ SIĘ NA TERAPII GRUPOWEJ ?

Z czego wynika lęk przed terapią grupową? Osoba uzależniona traci poczucie anonimowości. Podczas terapii grupowej ludzie poznają się zdecydowanie bardziej. Ta forma leczenia odkrywa ich samych przed innymi. W początkowej fazie zapominają, że przecież pozostali uczestnicy terapii też znaleźli się na zakręcie życiowym. To nie są sędziowie, którzy będą oceniać uzależnionego a osoby o podobnych doświadczeniach. Oczywiście przyczyn uzależnień jest mnóstwo, ale bez względu na nie coś powoduje, że ci ludzie spotykają się w końcu w tym samym czasie, w jednym miejscu, mając wspólny cel – wygrać z nałogiem.

CZEMU WARTO PRZEŁAMAĆ STRACH PRZED TERAPIĄ GRUPOWĄ ?

W pewnym momencie może pojawić się pytanie po co przełamać strach przed terapią grupową? Odpowiedź jest bardzo prosta. Skoro doszedłeś już tak daleko, trzeba iść dalej. Przezwyciężenie tego strachu to kolejna wygrana, który motywuje do dalszej walki z nałogiem. Pozytywne zakończenie terapii zależy właśnie od wszystkich małych i dużych sukcesów doświadczanych podczas leczenia. Każda wygrana uświadamia Ci jak jesteś silny i jak wiele potrafisz. Poza tym terapia grupowa pokazuje jak wielu ludzi ma podobny problem do Twojego. Dzielisz się z nimi własnymi doświadczeniami a oni z Tobą swoimi troskami. W ten sposób wspieracie się w walce z nałogiem. Rozumiecie się doskonale w końcu idziecie tą samą drogą. Zdarza się, że to podczas terapii grupowej osoba uzależniona nabiera przekonania, że jej się uda ponieważ ma większe zaufanie do prawdziwych doświadczeń innych chorych niż do terapeuty.

TERAPIA GRUPOWA NIE TYLKO DLA UZALEŻNIONEGO – O OBAWACH I NADZIEJACH WSPÓŁUZALEŻNIONYCH

Należy również pamiętać, że terapia grupowa jest formą wsparcia oferowaną także dla rodzin osób uzależnionych. Wyjście z cienia i zmierzenia się z problemami jakie niosło wcześniejsze życie pomaga odbudować się psychicznie również najbliższym. Należy bowiem pamiętać, że współuzależnienie może mieć równie negatywne skutki dla rodziny jak sam nałóg. Czas leczenia uzależnienia jest trudny także dla najbliższych dlatego warto uczestniczyć w terapii grupowej, aby poznać innych ludzi z podobnymi problemami, czyli po prostu porozmawiać z kimś kto zrozumie, podzieli się własnymi doświadczeniami a może nawet zaproponuje rozwiązanie.

ŻYCIE PO TERAPII STACJONARNEJ, CZYLI POWRÓT UZALEŻNIONEGO I CO DALEJ?

Terapia grupowa pełni również inną istotną rolę o której często się zapomina mianowicie przygotowuje do życia po zakończonym pobycie w ośrodku. Kiedy nadchodzi moment powrotu do społeczeństwa jest on zdecydowanie prostszy dzięki grupie. Przede wszystkim osoba uzależniona ma poczucie, że nie jest jedyna ani gorsza. Dodatkowo zmierzyła się już z problemem wyjścia z cienia i stawienia czoła uczestniczenia w relacjach z drugim człowiekiem.

Taka forma – grupa – doskonale przygotowuje do funkcjonowania w życiu społecznym po powrocie do domu i budowaniu pozytywnych więzi z innymi ludźmi. Podobnie jest z rodziną, która uczestniczyła w terapii grupowej. Powrót osoby uzależnionej do domy nie przeraża ich, ponieważ wiedzą z czym przyjdzie im się zmierzyć oraz mają narzędzia, żeby pokonać wszelkie trudności. Należy również pamiętać, że terapia grupowa to pomoc, także kontynuacja terapii po zakończonym leczeniu w ośrodku. Zawsze wtedy kiedy przychodzi kryzys, albo czujemy, iż wsparcie jest nam potrzebne możemy z niej korzystać bez względu na to na jakim etapie walki z nałogiem jesteśmy.