Dwa oblicza Marihuany

Marihuana nazywana jest narkotykiem miękkim. Teoretycznie, nie uzależnia fizycznie. Uważana jest za powszechny „rekreacyjny” narkotyk: poprawiający nastrój, rozluźniający, wyostrzający odczucia związane ze słuchaniem muzyki, doznaniami seksualnymi, czy smakowymi. Marihuana nazywana jest różnie – gandzią, trawą, ziołem, maryśką.

Bazową substancją psychoaktywną tego narkotyku jest THC. W zależności od sposobu zażywania,  rekreacyjnego lub medycznego – marihuana ma odmienny wpływ na organizm. W odpowiednim składzie i dawce –  poprawia apetyt, redukuje ciśnienie śródgałkowe, rozkurcza mięśnie, rozszerza oskrzela. Tak działa marihuana lecznica, a co z marihuaną, którą możemy pozyskać z nielegalnych źródeł? Czy ma takie same właściwości?

 

PASTYLKI, TABLETKI, SUSZ, OLEJ – KILKA SŁÓW O MARIHUANIE

Marihuanę, jeszcze do niedawna, kojarzono z używką, która pomaga poznać i docenić przyjemność. W Polsce, marihuanę możemy znaleźć na aptecznych pólkach, jest ona również uprawiana w nielegalnych warunkach naturalnych lub w szklarniach.

Hodowla i posiadanie marihuany jako używki jest uważane za przestępstwo. Natomiast w krajach, takich jak Holandia czy Szwajcaria, posiadanie konopi indyjskich w określonej dawce jest całkowicie legalne.

Można wyróżnić inne postacie konopi indyjskiej, jest to między innymi: olej haszyszowy, haszysz, THC syntetyczne w postaci tabletek lub pastylek. Jak poznać marihuanę z wyglądu? Przypomina zasuszoną, złączaną ze sobą natkę pietruszki. Haszysz ma wygląd brązowych lub ciemniejszych kulek lub kostek.

Efekty działania marihuany można uzyskać w zależności od: wielkości dawki, właściwości i jakości THC, stanu emocjonalnego osoby zażywającej, drogi użycia.Konopie zawierają w sobie wiele aktywnych biologicznie substancji.

 

MARIHUANA – DROGOCENNE ZIOŁO CZY PODSTĘPNE UZALEŻNIENIE?

Marihuana w postaci używki, jak i marihuana medyczna mają jednakowe źródło – wytworzone są z konopi indyjskich. Różni je przede wszystkim odmiana rośliny oraz stosowana proporcja. Skład leków z marihuany jest kontrolowany i przebadany. Nie mamy wówczas ryzyka, że lek jest czymś zanieczyszczony lub pochodzący z nielegalnego źródła.

Możemy być również pewni, że dawka substancji aktywnych jest odpowiednio wyznaczona i przemyślana. Marihuana medyczna ma zastosowanie między innymi w leczeniu: chronicznego bólu, astmy, jaskry, chorób i zaburzeń neurologicznych, chorób jelita grubego.

Co w przepadku zażywania marihuany z niezbadanego źródła? Taka używka może za sobą nieść wiele niebezpieczeństw. Do skutków palenia nielegalnej marihuany zalicza się:

  • modyfikacja percepcji czasu,
  • zmiana obrazu ciała,
  • spadek kontroli,
  • senność,
  • wzmożone uspokojenie,
  • osłabienie pamięci,
  • zaburzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • zaburzenie koncentracji uwagi,
  • opóźnienie reakcji,
  • zmniejszenie sprawności psychofizycznej,
  • przyspieszone tętno,
  • ból głowy,
  • gorączka,
  • wzrost ciśnienia,
  • obniżony nastrój,
  • wyduszenie błon śluzowych,
  • rozszerzenie oskrzeli.

Przeżycia te mogą być przeplatane dobrym samopoczuciem, zawyżoną samooceną, euforią, napadami śmiechu, odprężeniem, wyostrzeniem zmysłów i przeświadczeniem o lepszym rozumieniu świata. Niestety, zażywanie „rekreacyjnej” marihuany może doprowadzić do psychozy intoksykacyjnej lub syndromu amotywacyjnego.

Psychoza intoksykacyjna występuje po zatruciu marihuaną. Objawia się omamami wzrokowymi, słuchowymi, gonitwą myśli, urojeniami prześladowczymi, niepokojem, strachem, poczuciem dezorientacji i zagubienia, bezsennością, depersonalizacją i derealizacją.

Objawy te zwykle mijają po paru dniach, jednak często zdarza się, że jest konieczna wizyta u specjalisty.

 

CZYM JEST BRAK MOTYWACJI (ABULIA)?

Jest to ograniczenie zdolności podejmowania decyzji, realizacji planów i ustalonych celów. Abulii towarzyszy zmniejszony napęd psychoruchowy – brak chęci do wstania z łóżka, wykonywania codziennych czynności, realizowania pasji.

Brak działania pogarsza nastrój osoby z syndromem, co pośrednio wpływa na utrzymywanie bierności. Abulia jest charakterystyczna dla takich chorób i zaburzeń jak: depresja, nerwica, schizofrenia, uzależnienia.

Po pierwsze: badania wskazują na fakt, że syndrom amotywacyjny pojawia się znacznie częściej u osób uzależnionych od marihuany, niż u np. alkoholików.

Po drugie, syndrom ten utrzymuje się nieprzerwanie przez jakiś czas po odstawieniu narkotyku, dlatego wymaga natychmiastowej terapii.

W końcu, abulia nie dotyczy wszystkich palących marihuanę, jednak występuje zwłaszcza u osób, które palą w sposób ciągły przez kilka lat. Syndrom amotywacyjny objawia się w dwojaki sposób:

  • u palących marihuane okazjonalnie – nagła zmiana planów po zażyciu narkotyków, zmiana koncepcji związanej z życiem towarzyskim, sportem, aktywnością, na rzecz samotności, pozostania w domu, pozornej relaksacji – bierności.
  • u palących marihuanę przewlekle – zmiana priorytetów, brak zainteresowania pasjami, hobby, które były bardzo atrakcyjne przed rozpoczęciem palenia marihuany. Niemożność realizacji planów , skupianie się na narkotyku, inicjowanie spotkań towarzyskich z włączeniem narkotyku, ciągłe myśli o paleniu i sposobach, dzięki którym można zdobyć THC.

Dla osoby uzależnionej marihuana jest priorytetem, napędem do działania, wysiłku, powodem do organizacji i poświęcenia czasu.

Marihuana wzbudza kontrowersje. Podsumowująć; z jednej strony, jest nieocenionym lekiem na wiele chorób. Z drugiej strony – jeszcze do niedawna zakazanym narkotykiem. Warto pamiętać, że roślina ta hodowana w celach medycznych ma odmienny skład od tej, którą sprzedaje się w celach odurzających, narkotycznych.

Marihuana nie uzależnia fizycznie, uzależnia psychicznie . Człowiek uzależnia się od jej narkotycznego działania, relaksacji, a nawet samej czynności palenia. Uświadomienie sobie problemu to wielki sukces.z

Świadomość sama nie wystarczy. Całkowite uwolnienie od marihuany, wiaże się z konsultacją terapeutyczną i wdrożeniem terapii uzależnień.