NIEKTÓRE PRZYCZYNY UZALEŻNIENIA – DLACZEGO SIĘ UZALEŻNIAMY?
Kiedy pojawia się problem uzależnienia często zadajemy sobie pytanie: „jak to się stało?” lub „jak do tego doszło?”. Jakie są przyczyny uzależnienia.
Dowiedz się w jakich sytuacjach istnieje podwyższone ryzyko jego powstania i spróbuj samodzielnie na nie odpowiedzieć.
WYKLUCZENIE SPOŁECZNE JAKO PRZYCZYNA UZALEŻNIEŃ
Jedną z przyczyn powstania uzależnień jest szeroko rozumiane wykluczenie społeczne. Może ono wiązać się z wieloma czynnikami. Po pierwsze jest nim sam wygląd zewnętrzny. Najczęściej wykluczenia społecznego doświadczają osoby cierpiące na otyłość. Bardzo duża nadwaga uniemożliwia bowiem normalne funkcjonowanie w życiu społecznym. W tym wypadku nie jest nawet konieczna niechęć ze strony innych ludzi. Osoba otyła ma problem z przemieszczaniem się a wizyta w teatrze czy kinie jest wręcz nie możliwa. Dochodzi wtedy do sytuacji, kiedy taki człowiek przestaje w ogóle wychodzić z domu lub zrobi wszystko żeby schudnąć i termin ten należy rozumieć dosłownie. Osoby otyłe bardzo często sięgają po narkotyki, aby schudnąć. W tym wypadku wykluczenie przybiera dwie formy. Z jednej strony osoba otyła sama izoluje się od społeczeństwa, z drugiej nie tylko ludzie, ale i powszechnie obowiązuję normy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Wykluczenie może być również spowodowane nie tylko trudną sytuacją finansową, ale także nadmierną zamożnością.
ROLA GRUPY RÓWIEŚNICZEJ WŚRÓD NASTOLATKÓW A PRZYCZYNY UZALEŻNIENIA.
Rozważając przyczyny uzależnienia należy brać pod uwagę to, że jednym z etapów dorastania jest chęć uczestnictwa w grupie. Jest to bardzo trudny czas zarówno dla nastolatków jaki rodziców ze względu na popularnie nazywany „okres buntu”. Młodzież chce tworzyć zupełnie nowy świat i istotne staje się zdanie grupy a nie opiekunów. Taka sytuacja zdecydowanie zwiększa ryzyko powstania uzależnień. Chęć bycia w grupie lub sam fakt przynależenia do niej może powodować poczucie, że wszyscy robią to samo. Nie zawsze jest to prawdziwe przekonanie, ale sam lęk przed, wspomnianym wyżej, wykluczeniem wytwarza różne, często nieuzasadnione obawy. Im więcej osób należy do grupy tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś zażywa narkotyki, dopalacze a nawet nadużywa alkoholu.
Może też się okazać, iż na każdej imprezie młodzi ludzie zażywają narkotyki lub traktują to jako jednorazowy „chrzest” dla nowych uczestników. Takie sytuacje są częstym powodem uzależnień. Oczywiście nie następuje to od razu, ale każdy organizm reaguje inaczej na przyjmowane substancje. W przypadku takiego jednorazowego zażycia narkotyków czy dopalaczy może się okazać, że był to zbyt mocny środek dla danej osoby i skutki będą naprawdę tragiczne. Należy pamiętać, iż niektóre narkotyki jak na przykład amfetamina uzależniają bardzo szybko – pierwsze objawy „głodu” mogą się pojawić już po 12 godzinach od jej zażycia.
„WYŚCIG SZCZURÓW” Z METĄ NA ODWYKU, CZYLI O BIZNESOWYCH PRZYCZYNACH UZALEŻNIEŃ
W XXI wieku bardzo dużo mówi się o korporacyjnym „wyścigu szczurów”. Wysokie stanowiska to duże zarobki. Osoby pełniące ważne funkcje w firmie narażone są na ogromny stres nie tylko związany z pracą, ale również domem. Zapewniając wysoki standard życia rodzinie bardzo boją się utraty stanowiska a tym samym zarobków. Paradoksalnie osoby te miewają również ogromne długi, które powstały jeszcze na ścieżce kariery lub już po wymarzonym awansie. Osoby, które dużo zarabiają również chętnie wydają pieniądze, często więcej niż posiadają. Biorą więc wysokie kredyty, aby zaspokoić potrzebę życia na bardzo wysokim poziomie.
Często nie biorą pod uwagę, że w danym momencie stać ich na spłaty, ale sytuacja ta nie musi trwać wiecznie. Poza tym osoby zamożne często są uzależnieni od hazardu. Nie kontrolując jak dużo przegrali w którym momencie muszą brać pożyczki, aby ukryć przed rodziną stracone pieniądze. Dochodzi w tym momencie do dodatkowego stresu. Taka osoba ma świadomość, że jeżeli straci pracę lub stanowisko prawda wyjdzie na jaw. Każde uzależnienie powoduje kłopoty z koncentracją czy snem, które dodatkowo sprawiają, że problemy zawodowe stają się coraz bardziej realne. I tak zamyka się pętla uzależnień, która bez specjalistycznej pomocy, będzie zaciskała się coraz bardziej.
SYTUACJA RODZINNA A PRZYCZYNY UZALEŻNIENIA
Zła sytuacja rodzinna jest często przyczyną powstania uzależnień. Nie musi to być związane z jakąś skrajną sytuacją jak ciężka choroba dziecka czy śmierć najbliższej osoby. Uzależnienie może być spowodowane zaburzeniami w obszarze własnej samooceny. Problem ten może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jak często Panie przestają o siebie dbać z powodu nadmiaru obowiązków oraz braku zainteresowania ze strony męża? Kiedy wpadnie się w codzienną rutynę, bardzo trudno jest przypomnieć sobie, co znaczy dbanie o drugą osobę. Przemęczone i niewyspane kobiety z poczuciem braku własnej wartości stopniowo tracą sens życia zapadając w depresją lub uzależnienia.
Jeżeli zaś chodzi o mężczyzn często wiąże się to z poczuciem niespełnienia. Niektórzy mężowie nie mogą poradzić sobie z tym, że żona ma wyższe stanowisko i ona utrzymuje dom. Wzajemny brak szacunku jest również jednym z głównych powodów uzależnień. W środowisku psychologów mówi o zjawisku w którym ludzie przychodzą na terapię nie z powodu zaburzenia, ale po prostu porozmawiać i poczuć, że ktoś ich słucha, rozumie a to co mówi jest dla niego ważne. Nie dostając tego w domu coraz częściej szukamy wsparcia poza nim, lecz niestety może ono przybierać różne formy.
ROLA WIARY W UZALEŻNIENIACH PRZYCZYNĄ UZALEŻNIENIA?
Wiara może mieć pozytywny wpływ na rozwój człowieka, ale może także je powodować uzależnienie. Niebezpieczne sekty docierające do ludzi zagubionych lub znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej są tego najlepszym przykładem przyczyny uzależnienia. Pozornie oferując wsparcie i poczucie zrozumienia tak naprawdę są jedną z najbardziej destrukcyjnych form oddziaływania na drugiego człowieka. Funkcjonowanie sekt polega na tym, że w pierwszej kolejności zmieniają sposób postrzegania świata, którego nie usunie detoks. Uzależnienie od narkotyków, alkoholu lub innych substancji jest w tym wypadku konsekwencją dużo poważniejszych i niebezpiecznych działań.