+48 793 591 598       |        arsvitae.pl@gmail.com

Terapia Uzależnień ON LINE

Czy terapia online uzależnień działa ?

W Ars Vitae Terapia i Leczenie Uzależnień Warszawa od przeszło dwóch lat prowadzona jest terapia online uzależnień. Dziś, z persprktywy czasu możemy odnieść się do efektów i skuteczności. Formy prowadzonej terapii to zarówno psychoterapia uzależnień indywidualna, jak i grupowa terapia uzależnień.

 

Terapia online uzależnień w czasach pandemii i po pandemii.

 

Czas pandemii przyniósł wiele niepewności i zmian. U wielu osób nasiliły się lęki o swoje zdrowie, a nawet życie, jak również niepokój o swoich bliskich. Część z nich zmierzyło się ze stratą kogoś z rodziny. Część doświadczyło spadku stabilności w obszarze finansowym. Bardziej powszechne stały się konflikty relacyjne wynikające z doświadczanego ogólnego napięcia, ale także intensyfikacji kontaktu między domownikami. Presja podejmowania trudnych decyzji życiowych. Czarne scenariusze dotyczące przyszłości i pytania o sens to czynniki utrudniające utrzymanie wewnętrznej równowagi i poczucia bezpieczeństwa. Oprócz stanięcia w obliczu nieznanego i lęku o własne zdrowie. Dużym wyzwaniem było zmierzenie się z nowymi zasadami panującymi w świecie.

Pandemiczne ograniczenia kontaktów, poniekąd wymusiły rozwój psychoterapii ON LINE

Dystans i ograniczenie kontaktów międzyludzkich wzmacnia poczucie samotności. Pojawiający się w związku z tym dyskomfort wymaga zaopiekowania- towarzyszenia w trudzie i przyglądania się wewnętrznym rozterkom. Pandemia utrudniła sięganie po bezpośrednie wsparcie w formie terapii „na żywo”. Pojawiło się jednak nawiązanie terapeutycznego kontaktu w formie on-line.

 

CZY TERAPIA ONLINE DZIAŁA?

Wiele osób będących w procesie terapii ma wątpliwości co do przejścia na formę on-line. Jest to coś nowego. Przede wszystkim w kwestii kontaktu- terapeuta i pacjent nie widzą się bezpośrednio, w całości, osobiście. Pomimo tej ważnej zmiany, terapia w formie on-line jest jednak równie skuteczna, jak terapia odbywająca się w gabinecie.

 

Prowadzone od kilku lat badania w obszarze terapii online potwierdzają jej skuteczność. Zmiana zachodzi bowiem jedynie w formie komunikacji, jednak podstawowe czynniki budujące wzajemną wymianę nadal są możliwe- towarzyszenie, zaangażowanie, uważna obecność, ekspresja emocji.

 

Nawiązanie głębokiego kontaktu pomiędzy terapeutą a klientem jest jak najbardziej możliwe. Kiedy obaj rozmówcy zapewniają bezpieczne warunki do rozmowy, proces terapeutyczny pozostaje niezakłócony. Kontakt przez komunikatory internetowe umożliwia bowiem zaangażowane słuchanie, pomoc w rozpoznawaniu odczuwanych przez klienta emocji, reakcji z ciała, rozmowę na temat trudności i poszukiwanie rozwiązań. Początkowo taka forma kontaktu może wydawać się dziwna. Niepełna. Warto o tym rozmawiać z terapeutą, omawiać wszelkie trudności i dyskomfort, co z czasem sprzyja oswojeniu się z tą formą terapii.

 

Terapia online jest szczególnie pomocna w sytuacji realnej niemożności fizycznego kontaktu ze względu na przebywanie na kwarantannie. Izolacja domowa to moment często trudny, wzbudzający napięcie- tym bardziej pomocne jest kontynuowanie terapii w formie on-line, aby mieć możliwość znalezienia przestrzeni na swoje emocje, zmagania.

 

KOMFORTOWE WARUNKI DO ROZMOWY

Aby terapia on-line była skuteczna należy zadbać przede wszystkim o dobre warunki podczas spotkania. Może się wydawać, że jest to mało znaczący szczegół- jednak przy zdalnej formie kontaktu, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie odpowiedniego „środowiska” rozmowy.


  1. BEZPIECZNE MIEJSCE

    dom, biuro, samochód? Niezwykle istotne jest przygotowanie bezpiecznego miejsca do rozmowy. Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa we własnej przestrzeni umożliwia szczerą rozmowę terapeutyczną. Warto zatem zadbać o osobne pomieszczenie w domu na czas spotkania. Założenie słuchawek. Daje to dodatkowe poczucie, że nikt nie usłyszy treści rozmowy. Jeśli terapia w osobnym pokoju w domu nie jest możliwa, można również wybrać samochód. Przy stabilnym połączeniu internetowym (np. udostępnienie sieci z telefonu) takie spotkanie jest jak najbardziej możliwe i skuteczne.


  2. SPRAWNY SPRZĘT

    w terapii on-line najlepiej sprawdza się kontakt przez komputer/laptop. Jeśli jest to niemożliwe, można użyć również smartfona. Ważne jest, aby używany do spotkań sprzęt elektroniczny był sprawny. Dzięki temu spotkanie będzie przebiegało płynnie i bez zakłóceń. Ważnym czynnikiem jest również stabilne połączenie internetowe, które wyeliminuje stres związany z przerywaniem dźwięku/ obrazu, co może utrudnić płynny kontakt.


  3. DOBRA WIDOCZNOŚĆ

    ważne jest, aby zapewnić wzajemną dobrą widoczność. Obraz musi być stabilny, inaczej będzie czynnikiem rozpraszającym uwagę. Aby kontakt był w pełni możliwy, istotna jest również możliwość wzajemnej obserwacji postawy ciała- kamera powinna obejmować nie tylko twarz, ale również część sylwetki, np. ramiona i klatkę piersiową.

 

TERAPIA ONLINE UZALEŻNIEŃ TO RÓWNIEŻ SPOTKANIE

Zamiast czekać aż sytuacja pandemii przeminie, warto spróbować i podejść do tej formy terapii z pozytywnym nastawieniem, a przynajmniej chęcią wejścia w taki eksperyment. Niespodziewana kwarantanna lub choroba może uniemożliwić osobisty kontakt, a wtedy taka forma wsparcia może w pełni skutecznie go zastąpić.

 

Brak ograniczeń przestrzennych w terapii online uzależnień

 Nasilenie niektórych trudności i objawów w czasie pandemii to sygnał, że pomoc jest potrzebna. U wielu osób pojawiają się nie tylko niepokój i brak poczucia stabilności, ale także pojawiają się wzmożone objawy zaburzeń- powracają objawy depresyjne czy nasilają się objawy uzależnienia. W terapii on-line nie ma ograniczeń- mogą z niej korzystać osoby uzależnione od alkoholu czy innych substancji, osoby zmagające się z zaburzeniami nastroju, współuzależnione czy DDA. Psychoedukacja, bycie w „tu i teraz”, rozeznanie się we własnej sytuacji i stanach emocjonalnych, odkrywanie swoich lęków, ale także niezaspokojonych potrzeb, dążenie do ich spełnienia- to wszystko jest możliwe w psychoterapii zdalnej.

 

Terapia online uzależnień to wartościowe spotkanie osobiste. Aktywne bycie w tym, co dzieje się pomiędzy dwojgiem ludzi będących w kontakcie. Kawałek przestrzeni terapeutycznej dla siebie, poczucie bycia wysłuchanym, wspieranym- to niekiedy wszystko, czego potrzeba, aby umożliwić zmianę.