ZAZDROŚĆ – JEDNO Z NIECHCIANYCH UCZUĆ W ŻYCIU CZŁOWIEKA

Zazdrość. To jedno z tych uczuć, od których ludzie chcieliby jak najdalej uciec. Powoduje psychiczne cierpienie i kłopotliwe do zniesienia napięcie. Jest nie tylko trudna do odczuwania. Jest bardzo negatywnie postrzegana, uważana nawet za grzech. Czy odczuwanie zazdrości zawsze jest czymś niepotrzebnym i zbędnym? Zazdrość, jak każda emocja jest nam potrzebna- do normalnego, zdrowego funkcjonowania, a wręcz do samorozwoju.

CZYM JEST to uczucie? KIEDY SIĘ POJAWIA?

Zazdrość to uczucie pojawiające się np. w sytuacji, kiedy porównujemy się z innymi ludźmi, np. pod względem wyglądu, cech osobowości, określonych kompetencji i umiejętności, finansów czy pracy zawodowej. Zazdrościmy innym awansu, ułożonego życia rodzinnego, a nawet samochodu czy sukienki. W takim momentach czujemy, że czegoś nam brakuje, że mamy w życiu gorzej lub sami jesteśmy gorsi.

Nie ma się na przykład, co dziwić, że chętnie wypieramy to uczucie lub zaprzeczamy jego istnieniu, mówiąc np. „wcale nie jestem zazdrosny”, „zupełnie mi na tym nie zależy!”. A jednak w głębi serca- zależy, i to bardzo ważna informacja, jaką daje nam zazdrość.

FUNKCJE  ZAZDROŚCI- PO CO NAM TO UCZUCIE I O CZYM NAS INFORMUJE?

Uczucie zazdrości, jeśli je przyjmiemy i pozwolimy mu się na chwilę rozgościć w naszym wnętrzu, może dać nam sporo cennych wskazówek.

Zazdrość przekazuje nam informację o tym, co jest dla nas ważne, wartościowe, czego nam aktualnie brakuje- a więc mówi nam o naszych niezaspokojonych potrzebach. Uczucie zazdrości może więc pełnić rolę swoistego drogowskazu w naszym życiu.

Jaką rolę pełni zazdrość w naszym życiu?

Po pierwsze. Pokazywać nam! Czego tak naprawdę pragniemy? Jakie mamy marzenia, cele, jak wygląda nasz system wartości.

Najczęściej, stan zazdrości jest łączony z zazdrością o ukochaną osobę czy partnera. Jeśli jest to tzw. „zdrowa zazdrość”, czyli jej intensywność mieści się w granicach normy i nie jest destrukcyjna. Jest to bezpośrednia wskazówka, że dana osoba pełni dla nas w życiu bardzo ważną rolę. Warto zatem od czasu do czasu. Wsłuchać się w siebie i swoją zazdrość, na chwilę się przy niej zatrzymać.

JAK ROZPOZNAĆ UCZUCIE ZAZDROŚCI – CO DZIEJE SIĘ WTEDY Z CZŁOWIEKIEM

Zazdrość jest skomplikowanym uczuciem. Niechciana może być ujawniana jako inna, zupełnie niezwiązana z daną sytuacją emocja. Zazdrości często towarzyszy smutek lub złość. To jednak dodatkowo utrudnia jej rozpoznanie. Jej adekwatne nazwanie. Jeśli jednak widzisz, że odczuwasz napięcie. Złość do kogoś lub smutno ci z powodu poczucia jakiegoś  braku? Tto może być zazdrość. Podejmij ten temat na terapii indywidualnej.

JAK RADZIĆ SOBIE Z ZAZDROŚCIĄ?

Niektórzy sądzą, że nie ma dobrych sposobów na radzenie sobie z zazdrością, oprócz jej unikania.

Jednakże, Ucieczka od tego uczucia może jednak spowodować brak kontaktu ze sobą, swoimi potrzebami i pragnieniami. To jest przeciwieństwem rozwoju i zdrowia psychicznego.

Jak zatem konstruktywnie radzić sobie z zazdrością?

  1. Zaakceptuj swoją zazdrość. To ważny sygnał płynący z twojego wnętrza. Zatrzymaj się więc na chwilę i zbadaj, co twoja zazdrość chce ci przekazać. Jakie niezaspokojone potrzeby się pod nią kryją? Pamiętaj! Złość nie świadczy o tobie źle, lecz pozwala ci bliżej poznać siebie i swoje potrzeby.
  2. Podążaj za informacją niesioną przez zazdrość. Jeśli odkryjesz, czego ci brakuje? Czego zazdrościsz innym? Spróbuj po to sięgnąć. Wyznacz sobie cele i plan, dzięki któremu możesz je zrealizować, by zaspokoić swoje pragnienia domagające się głosu w postaci uczucia zazdrości.

Jakie są alternatywne wyjścia z sytuacji?

  • Jeśli nie możesz w tym momencie zdobyć tego, czego pragniesz, zastanów się, co może ci to zastąpić. Może są inne, alternatywne wyjścia z tej sytuacji?
  • Spróbuj powiedzieć komuś o swojej zazdrości. O emocjach zawsze warto rozmawiać, ponieważ dzięki temu znajdują swoje ujście na zewnątrz i już nie kumulują się w środku. Znajdź kogoś, komu ufasz i razem przyjrzyjcie się tym nieprzyjemnym odczuciom.
  • Doceń siebie i nie zaniżaj swojej wartości. W przypadku niektórych sytuacji, zazdrość pojawia się w sposób nadmierny, nieadekwatny. Nie możemy mieć wszystkiego, czego chcemy- wato zatem czasem zastanowić się, co już mamy i spróbować to docenić. Pomyśl o sobie dobrze, przyjrzyj się swoim dotychczasowym osiągnięciom, nie porównuj się z innymi na każdym kroku, bo to prowadzi do wpędzenia swoich myśli w błędne koło.

Po raz kolejny: Jeśli mimo prób realizacji niezaspokojonych potrzeb nadal odczuwasz zazdrość. Szukaj dalej. W takim wypadku może okazać się, że uczucie zazdrości jest nieadekwatne lub potrzebujesz zaspokoić inne potrzeby, niż ci się wydaje.

Jaka jest zazdrość; zła, czy dobra?

Zazdrość nie jest zła, jeśli się jej uważnie słucha. Dzięki zazdrości ludzie mogą piąć się wyżej, rozwijać się i odnosić coraz to nowe sukcesy. Dzięki temu na pozór nieprzyjemnemu i „złemu” odczuciu, można zyskać motywację do działania, zdobywania celów, przekraczania własnych możliwości. Wystarczy dać sobie przyzwolenie na jej odczuwanie i nie bać się jej. Zazdrość bowiem różni się od zawiści, która jest destrukcyjnym uczuciem- nie prowadzi bowiem do rozwoju, lecz do podcinania skrzydeł drugiej osobie i  pielęgnowania urazy.