IDEAŁ MĘŻCZYZNY

Żony alkoholików są najczęściej nastawione na „pomaganie” partnerowi. Wykreowany przez nie obraz alkoholika jest nacechowany idealizacją partnera. Dzieli się on na dwie części. Z jednej strony, kobiety określają swoich mężów w samym superlatywach. Według nich mąż to niemal anioł, który jest pomocy, mądry, uczuciowy –   jest to „prawdziwy on”, a za tym „złym” stoi alkohol.

Żona alkoholika przekonana, że za męża ma perfekcyjnego człowieka, będzie starała się usunąć alkohol, który sprawia, że jej partner zachowuje się inaczej. Misja ta sprawia, że kobieta zgadza się na cierpienie, które dostarcza jej alkoholik.

 

JAK ŻONA ALKOHOLIKA WPŁYWA NA POSTAWĘ CÓRKI ALKOHOLIKA?

Matka jest dla niej wzorem – uczy ją jak zachowywać się w danych sytuacjach i właściwie decydować o swoim losie. Niestety, w przypadku gdy żona toleruje zawodzenie, oszustwa i brak szacunku, pokazuje tym samym córce, jak traktować cierpienie w relacji partnerskiej. Wiąże się to z ignorowaniem własnych uczuć, tłumaczeniem negatywnych zachowań partnera oraz trwaniem przy mężu na dobre, a w szczególności na złe.

Zdarza się, że córki dziwią się swoim matkom, że pozostają w związku z alkoholikiem. Mimo to, powielają zachowania, które wyniosły z domu. Podobnie do matek, biorą pod uwagę jedynie wyobrażenie o idealnym partnerze, pomijając swoje uczucia w relacji z nim. Rozpoczynają związki, które z góry skazane są na porażkę lub wiążą się z kłopotami finansowymi, słabą komunikacją, a nawet z przemocą. To tylko niektóre z konsekwencji, które niesie za sobą choroba alkoholowa. Partnerka skupia się na przyszłości i wizji trzeźwego męża, ignorując teraźniejszość. Podobnie do matki wierzy, że przyszłość bez alkoholu to przyszłość bez problemów. Faktycznie, mąż/partner będąc trzeźwy stara się zrekompensować swojej partnerce okres nietrzeźwości, a ona docenia to i wierzy, że najgorsze ma już za sobą.

Żony alkoholików nie biorą pod uwagę, że problemem nie jest sam alkohol, ale nieradzenie sobie z emocjami.  Paradoksalnie, nie są przygotowane na związek z trzeźwym mężczyzną, dlatego zdarza się, że mąż, który przetrwał uzależnienie i doprowadził terapię do końca, zostaje zostawiony przez swoją partnerka. Ona z kolei wiąże się z kolejnym alkoholikiem. Jedna zmiana, w tym przypadku wykluczenie alkoholu, nie rozwiązuje problemu. Przekonanie o tym magicznym środku na uratowanie związku, żony przekazują swoim córkom, które znajdują sobie partnerów z problem alkoholowym.

 

WSPÓŁUZALEŻNIENIE

Córki alkoholików wierzą w zmianę partnera. Czasem nawet w to, że to w nich tkwi problem i to one potrzebują zmiany, nie przeszkadza im również to, że partner nie działa w kierunku wyzdrowienia. Łączy się to z przekonaniem o tym, że alkoholik jest w stanie zrezygnować z picia dzięki jednej decyzji. Zarówno żona alkoholika, jak i córka alkoholika, wierzą również w moc swojego wpływu oraz miłość i oddanie partnerowi. Ta moc ich zdaniem może rozwiązać kłopoty małżeńskie.

Starają się na siłę rozwiązywać problem alkoholu i brać na siebie pełną odpowiedzialność. Kiedy nic nie przynosi efektu, kobiety obwiniają się i rozpoczynają poszukiwania innego wyjścia z sytuacji problemowej. Jest to często krok ku konsultacji ze specjalistą.

Przejmowanie odpowiedzialności za partnera jest kształtowane już w domu rodzinnym. Córka dorasta w miejscu, gdzie szuka sposobu na dotarcie do ojca, wpłyniecie na jego przyszłą abstynencję. Często matki proszą swoje dziecko o rozmowę z mężem. Spodziewają się, że dziecko zrobi większe wrażenie na ojcu i skłoni go do wyeliminowania alkoholu z życia. Matka przekazuje tym samym córce odpowiedzialność za pijącego męża.

Bardzo często zdarza się, że córki alkoholików podejmują decyzję o odejściu od pijącego partnera. Jednak nie jest to dla nich łatwe. Bezgraniczne przywiązanie do alkoholika łączy się ze strachem o jego przyszłość. Ostatecznie nie mogą odejść, ponieważ ich celem jest skłonienia partnera do abstynencji i opieka nad nim.

Gdy mówimy o DDA, nasza uwaga skupia się na alkoholiku i jego zachowaniu. Oczywiste jest to, że alkoholizm ojca wpływa za przyszłe zachowania dzieci. Na ich przyszłe postawy wpływa również matka. Może ona swoim zachowaniem wzmacniać skłonności córki do wiązania się z alkoholikiem lub osłabiać te predyspozycje.